Gymnazium Evolution Mission Statement

At GEVO we want to encourage a healthy development of our students, helping them to gain respect and empathy towards others, recognize their rights and cultural heritage of their country as well as the culture of others. Our mission is also to prepare students for responsible and active lives in a democratic society. We strive to help the students to become inquiring thinkers who will do their best to make the world a better place.

V GEVO podporujeme zdravý harmonický rozvoj studentů. Vychováváme z nich empatické lidi, kteří respektují ostaní, znají svá práva a uznávají kulturní odkaz nejen své země, ale i jiných. Naším úkolem je také připravit studenty na zodpovědný a aktivní život v demokratické společnosti. Usilujeme o to, aby ze studentů vyrostli zvídaví lidé, kteří rádi přemýšlí a dělají vše pro to, aby byl svět lepší.